MIŁO CIEBIE WIDZIEĆ!

ZAMOŚĆ

Zamość „Perła Renesancu, Miasto Arkad czy Padwa Północy” Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bogata historia, perełki architektury sakralnej oraz świeckiej. Odległość między atrakcjami jest niewielka co sprzyja zobaczeniu większości a przynajmniej tych najbardziej znanych zabytków w ciągu jednego dnia. Spacerując po jego pięknych uliczkach na każdym kroku odkrywamy coś niepowtarzalnego. Miasta tętni życiem, ciekawe muzea odkrywają przed nami tajemnicze historie Zamojskich, a niezwykłe świątynie są przepełnione dziełami sztuki.
Jan Zamoyski zapragnął zbudować miasto nie do zdobycia, a projekt i realizację tego zadania zlecił włoskiemu projektantowi Bernardo Morando.
Najpiękniejszym miejscem Zamościa jest jego serce, czyli Rynek. Wszystkie ulice Zamościa przecinają się pod kątem prostym, panuje na nich niezwykła harmonia i porządek. Co ciekawe, Ratusz w Zamościu nie stoi jednak na środku rynku, lecz w jego północnej ścianie.

Ratusz z 52 metrową wieżą zegarową i pięknymi wachlarzowymi schodami. W sezonie letnim codziennie o godzinie 12:00 z wieży rozbrzmiewa hejnał.
Trębacz wygrywa melodie tylko w 3 strony świata. Jak się okazuje Jan Zamojski zakazał grania hejnału w kierunku Krakowa.


O zamojskim hejnale krążą trzy legendy. A związane jest to z tym, że w Zamościu hejnał grany jest na trzy strony świata. Jedna z legend mówi o niechęci I ordynata Jana Zamoyskiego do króla Zygmunta III Wazy. Zamoyski wydał zakaz trąbienia hejnału w kierunku Krakowa.

Inna legenda odwołuje się do prowadzących do miasta trzech bram, w kierunku których miał być grany hejnał.

Kolejna nawiązuje do utworzonej ordynacji oraz jej stolicy Zamościa, dla którego Kraków miał być konkurencją – stąd Jan Zamoyski miał zabronić pozdrowienia stolicy kraju.

Kamienice Ormiańskie – perełka wśród atrakcji Zamościa

Każda z kamienic ma swoją nazwę. Zielona, pierwsza z lewej to kamienica Wilczkowska, zdobią ją płaskorzeźby Matki Bożej oraz świętych. Sąsiednia żółta to kamienica Rudomiczowska, jej właścicielem był profesor Akademii Zamojskiej. Czerwoną kamienicę Pod Aniołem wyróżnia ją rzeźba Michała Archanioła. Niebieska kamienica zwana jest Szafirową lub Pod Małżeństwem. Natomiast ostatnia jasnożółta pod Madonną.

Warte odwiedzenie jest Muzeum Zamoyskie. Na 3 poziomach ekspozycji mamy okazję poznać rodową historię Zamojskich.
Wśród eksponatów muzeum wyróżnia się akt lokacyjny Zamościa, który wydał król Stefan Batory oraz srebrne berło Akademii Zamojskiej.

Katedra w Zamościu
Jedną z najpiękniejszych świątyń w całej Polsce jest katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. Bazylikę również zaprojektował Bernardo Morando, a inspiracją były dla niego włoskie świątynie. Już z zewnątrz kościół wyróżniają piękne zdobienia i rzeźby.
Ołtarz główny wzorowany jest na ołtarzu jasnogórskim. Natomiast w zielonym ołtarzu bocznym wisi cudowny wizerunek Matki Bożej Odwachowskiej. Co ciekawe, namalował go kawałkiem węgla jeden z więźniów. Najpiękniejsza w katedrze jest pięknie ozdobiona kaplica Zamoyskich.

Najważniejszym budynkiem w Zamościu był pałac jego założyciela, czyli Jana Zamoyskiego. Bernardo Morando zaprojektował go na bazie prostokąta o długości 60 m. Pałac miał dwa piętra, dwuskrzydłowe schody oraz wieżę z tarasem.
Niestety dziś nie zobaczymy go w tak okazałej formie. Obecnie dużo skromniejsze budynki dawnego pałacu od stu lat zajmuje sąd. Natomiast na placu przed pałacem stoi kilkumetrowy pomnik Jana Zamoyskiego na koniu.Podczas spaceru warto zobaczyć:

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał – militarna atrakcja Zamościa

Akademia Zamojska
Była to pierwsza w Polsce prywatna uczelnia oraz trzecia po krakowskiej i wileńskiej akademia w Rzeczypospolitej. To właśnie w tej uczelni padły znane nam do dziś słowa „Takie są Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

Galeria: