ŁÓDŹ

Łódź to miasto pełne zaskakujących i unikalnych atrakcji.Miejsca w Łodzi związane są najczęściej z poprzemysłową historią miasta.

Ulica Piotrowska zwana królową polskich ulic. Otoczona zabytkowymi kamienicami,
w których mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok a odbywające się przy niej jarmarki i festiwale. Ciekawym miejscem dla turystów i mieszkańców miasta jest Pasaż Róży i Narodziny Dnia. 

Aleja Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian – pas jezdni ułożony z kilkutysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imionami i nazwiskami fundatorów. 

Pomnik Juliana Tuwima, który siedzi na ławeczce, uśmiecha się i o czymś myśli. Usiądź obok utytułowanego poety i porozmawiaj z nim albo zrób zdjęcie. Także warto pamiętać o miejscowej legendzie, która głosi, że potarcie nosa Juliana Tuwima przynosi szczęście. 
Pierwszy pomnik autorstwa Wojciecha Gryniewicza odsłonięty 10 kwietnia 1999 roku  przy ulicy Piotrkowskiej 104 przed Pałacem Juliusza Heinzla w Łodzi. 

Następny pomnik Galerii Wielkich Łodzian się pojawił 20 września 2000 roku, z okazji Światowego Spotkania Łodzian. Odlana z brązu figura przedstawia Artura Rubinsteina we fraku, siedzącego przy fortepianie, którego dłonie oparte są na klawiaturze. Podniesiona klapa instrumentu przypomina ptasie skrzydło. Pomnik usytuowany przy Piotrkowskiej 78, gdzie kiedyś mieszkał znany pianista, a autorem projektu jest Marcel Szytenchelm.ArturRubinsteinjeden z najbardziej wybitnych wirtuozów fortepianu XX wieku.

Kolejną figurą Wielkich Łodzian stał pomnik Władysława Reymonta, umieszczony przy Pałacu Kindermanna (ul. Piotrkowska 137) w 2001 roku, który prezentuje pisarza siedzącego na kufrze podróżnym i czyniącego zapiski w niewielkim notatniku. Sam Reymont waży 300 kg i jest wykonany z brązu, a jego projektantami są Robert Sobociński i Marcel Szytenchelm. 
We wrześniu 2002 roku przy ul. Piotrkowskiej 30/32 powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników w Łodzi. Pomnik Twórcy Łodzi Przemysłowej przedstawia trzech największych łódzkich fabrykantów przełomu XIX i XX w. – Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera (postacie siedzące) oraz Henryka Grohmanna (postać stojąca) finalizujących kolejny wielki łódzki interes. Wolne krzesła zachęcają przechodniów, by dołączyli się do owego przedsięwzięcia.

Piąta rzeźba Galerii Wielkich Łodzian pojawiła się w 2006 roku obok kamienicy przy
ul. Piotrkowskiej 152. Fotel Jaracza-pomnik przedstawiający Stefana Jaracza, siedzącego na widowni w teatrze, trzymającego w ręku egzemplarz reżyserski.

Galerię Wielkich Łodzian zamyka Pomnik Lampiarza, który został odsłonięty 21 września 2007, a jego autor, to Marcel Szytenchelm. Rzeźba upamiętnia 100-lecie łódzkiej energetyki, które przypadło na 8 września 2007 roku.

Miejsc, które warto zwiedzić w Łodzi jest wiele: np. Muzeum Farmacji, Stajnia Jednorożca
i Pomnik Jednorożca, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Pałac Steinertów, Pałac Heinzna, Centralne Muzeum Włókiennictwa,  Murale, Manufaktura, Muzeum Miasta Łodzi. Szlak  historii Żydów zamieszkujących miasto Łódź oraz Getta. 

Dla małych jak i dużych nie lada gratką będzie wybranie się szlakiem Łódź Filmowa

ORIENTARIUM W ŁODZI

Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Znajduje się tam największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które można podziwiać w obiekcie.

Zachęcam do poznania tego miasta, które w tym roku obchodzi 600 – lecie. 

W Łodzi jest jeszcze wiele atrakcji, które nie zostały tu wymienione, ale czekają aby je poznać😊

Galeria: