HOLANDIA

Kanały są wszechobecne w Holandii. Od kilku stuleci Holendrzy budowali kanały, które służyły do odwadniania, transportu, obrony i odprowadzania ścieków. Wiele holenderskich miast zbudowano wokół nich. Alkmaar Utrecht, Dordrecht, Lejda, Groningen, Leeuwarden i Amersfoort to miasta  które charakteryzują się eleganckimi kanałami.

Amsterdam jest najbardziej znany z kanałów. Grachtengordel – pas kanałów w Amsterdamie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a miasto nazywane jest „Wenecją Północy”.

Kolejny symbol Holandii to wiatraki .Już od XVI wieku setki tysięcy Holendrów zamieszkiwało obszary wcześniej zajęte przez jeziora. Aby było to możliwe, ląd osuszano przy pomocy wiatraków, które do tej pory są istotnym elementem gospodarki wodnej na tym położonym poniżej poziomu morza terenie. Chociaż wiatraków nie pozostało dzisiaj zbyt wiele, to ich wizerunek jest i na zawsze już pozostanie wpisany w życie holenderskiego społeczeństwa.
              Tulipany pojawiły się w Holandii w XVII w. Na początku tulipany były ekskluzywnym i trudno dostępnym symbolem statusu w Holandii, a handel cebulkami w okresie ich największej popularności przynosił ogromne zyski. Ze względu na naturalny rozwój i wzrost cebulek tulipanów, ograniczona ich podaż nie mogła zaspokoić dużego na nie zapotrzebowania Modne cebulki tulipanów były bardzo szybko sprzedawane za pośrednictwem bezpiecznych obligacji, a fizyczna ich sprzedaż  nie miała miejsca. sam handel tulipanami przetrwał. Dzisiaj tulipan jest znów popularny oraz stał się ważnym produktem i symbolem Holandii.

Holendrzy używają roweru jako codziennego środka transportu. Rowerem dojeżdżają do pracy
i jeżdżą na zakupy 15 000 km specjalnie wyznaczonych ścieżek i tras rowerowych, jazda na rowerze jest tutaj nie tylko czymś praktycznym, ale również bardzo przyjemnym oraz służy zdrowiu.

Chodaki to kolejny charakterystyczny symbol w Holandii. Są obecne w Holandii od wielu stuleci. Podczas prac wykopaliskowych na Nieuwendijk w Amsterdamie znaleziono drewniane buty z drewna olchowego z 1230 roku. Po pierwszej wojnie światowej w Holandii było około 4 000 producentów drewnianego obuwia. Chodaki są łatwe do czyszczenia, ortopedyczne i higieniczne ponieważ drewno pochłania pot i stopy są zawsze otoczone świeżym powietrzem wewnątrz drewnianych butów. Dzięki naturalnej wentylacji drewna drewniane buty są chłodne latem,
a ciepłe zimą. Chodaki są również bezpieczne, bo stopa jest otoczona prze drewno. To idealna pamiątka z Holandii oraz praktyczny prezent dla najbliższych. 

Porcelana w DELF

Miasto Delft było i jest głównym ośrodkiem produkcji, ale termin ten obejmuje również wyroby o innych kolorach i wykonane w innych miejscach. Przy dekoracji używa się wzorów roślinnych opracowanej po raz pierwszy w XIV-wiecznej chińskiej porcelanie i cieszącej się dużym zainteresowaniem w Europie.

Holandia to również „kraina sera” Początki produkcji sera w Holandii sięgają 400 roku naszej ery. Wraz z rozwojem hodowli bydła, rosło znaczenie tej produkcji na rynku. Już w średniowieczu w kilku miastach istniały targi specjalizujące się w sprzedaży nabiału i serów, a także specjalne domy z wagą, gdzie kontrolowano zarówno jakość, jak i wagę serów.
Gouda, Edam i Leidse kaas to najsłynniejsze spośród holenderskich serów.  Pasjonaci serów znajdą tu z pewnością coś dla siebie. 

Vermeer w Rijksmuseum

W tym roku w Rijksmuseum od 10 lutego do 4 czerwca miała miejsce retrospektywna wystawa poświęcona słynnemu mistrzowi pędzla Johannesowi Vermeerowi. Do dnia dzisiejszego ocalało zaledwie 37 obrazów Vermeera i 28 z nich można było zobaczyć na wystawie. W Rijksmuseum znajdują się cztery arcydzieła Vermeera, w tym słynna na całym świecie Nalewająca mleko i The Little Street. Na wystawie znajdą się również arcydzieła, takie jak Dziewczyna z perłą (Mauritshuis, Haga), Geograf (Städel Museum, Frankfurt nad Menem), Pani pisząca list ze swoją służącą (Irlandzka Galeria Narodowa, Dublin) i Kobieta Trzymając równowagę (The National Gallery of Art, Waszyngton).
JOHANES VERMEER
Holenderski artysta Johannes Vermeer (1632 – 1675) mieszkał i tworzył w holenderskim mieście Delft. Vermeer pozostawił niezwykle mały dorobek z około 35 obrazami. Jego obrazy są tak cennymi skarbami każdej kolekcji, że rzadko są wypożyczane. Do dzieł Vermeera, których nigdy wcześniej nie pokazywano publiczności w Holandii, należy niedawno odrestaurowana Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie z Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie.

OGRODY KEUKENHOF

SKĄD POCHODZI NAZWA KEUKENHOF?
Tereny dzisiejszego ogrodu stanowiły dawniej część posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby
z Bawarii (1401-1436), która w tej właśnie okolicy spędzała najwięcej swego czasu. Tutaj polowała, a przede wszystkim zbierała zioła do zamkowej kuchni. Stąd też nazwa Keukenhof – „ogród kuchenny”.
Największy wiosenny ogród Europy. Wiosenny ogród Keukenhof w Lisse to jedna
z największych atrakcji Holandii. Od 70 lat, co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów
z całego świata. Otoczony polami kwitnących roślin cebulowych, położony niedaleko Amsterdamu, Hagi, Lejdy, Haarlem i nadmorskiego kurortu Noordwijk, rozkwita wiosną ponad 7 milionami kwiatów cebulowych – tulipanów, żonkili, narcyzów, hiacyntów. 
W Keukenhof, bez względu na to czy spaceruje się po historycznym parku czy odwiedza pawilony wystawowe, można w pełni cieszyć się pięknem kwitnących kwiatów.

Holandia to również zamki oraz pałace. Niektóre z nich są związane są z historią rodziny królewskiej, np. pałac Het Loo w Apeldoorn dawna posiadłość królewska przekształcona w wyjątkowe muzeum. Średniowieczny odrestaurowany zamek Muiderslot, pod Amsterdamem to  mroczna i krwawa historia hrabstwa Holandii  z XIII wieku, podczas gdy zamek De Haar, na obrzeżach Utrechtu, jest największym zamkiem w Holandii i wydaje się być przeniesiony bezpośrednio z bajki dzięki wieżom, wieżyczkom, fosom i luksusowym terenom wokół.
Kraj wiatraków, tulipanów, sztuki, rowerów, polderów, sera, i wielu atrakcji, które warto zobaczyć.

Galeria: